Tárgy: Budaörs, Kolozsvári utcában tervezett hulladékudvarral kapcsolatos panasz
Tisztelt Polgármester Úr!
2004. április 28.-án vásároltuk meg a Budaörs, Kamaraerdő, Kolozsvári út 76. szám alatti telket (Hrsz. 7094). 2006-ban építési engedélyt kértünk és kaptunk a Budaörs Város Önkormányzatának Építési osztályától (2006. május 02.-án - szám: VIII-573/2006/14). Az illetékes engedélyező osztály minden előírásának eleget téve 2008. július. 31.-én (szám: VIII-947/2008/16) megkaptuk a fennmaradási engedélyt, ettől az időponttól lettünk budaörsi lakosok. Az azóta eltelt időben megszerettük a Hosszúréti patak csöndes völgyét, a házunkkal szemben álló évszázados fűzfát.
Az Önkormányzat Képviselő testülete 68/2005. (IV. 15) sz. határozatában Budaörs város településszerkezeti tervét és annak a 67/2005. (IV. 15) számú térképmellékletét 2005 folyamán készítette el és hagyta jóvá. Ezekben a dokumentumokban a kérdéses terület, – ahol most élünk – a Hosszúréti patak melletti terület nyugati részeként meghatározva a szövegrészben különleges területként, a tervlapon - piros logoval - rekreációs területként jelölik meg.
Fentiek alapján semmilyen gyanúnk nem ébredt azzal kapcsolatban, hogy az OTÉK ezen igen csak ellentmondásos kategóriáján [24.§. (1)] belül, amely a katonai létesítménytől kezdve, a radioaktív hulladéklerakón át a sportolási célú területet is magában foglalja, az Önkormányzat a fentiek ellenére, nem a rekreációs létesítményt szándékozik itt később megvalósítani.
Már csak azért sem, mert az OTÉK a tárgyi paragrafus (2) pontjában előírja, hogy az Önkormányzatnak meg kell határozni a tág kategórián belüli szűkebb célt. És a 2005.V. 25-én életbe lépett 33/2005 sz. szabályozási tervben a Kolozsvári utca és a Hosszúréti patak közötti sáv – a tervlapon KRE jellel megjelölve – különleges rekreációs területként szerepel. Úgy ítéltük és ítéljük meg magunk is, és az utcában lakók is, hogy a patak menti terület kiválóan alkalmas szabadidő parknak, egyébként ennek a megvalósítását a XI. kerületi szakaszon meg is kezdték.
E helyett azonban 2010. január 25.-e körül levelet kaptunk az Érd Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalától, amelyben telekszomszédként értesítettek arról, hogy a Budaörsi Önkormányzat, akinek a nevében és megbízásából az ügyben eljárnak, - a fent jelzett rendezési tervvel ellentétben – hulladékudvar létesítését tervezi a Hosszúréti patak 50 méteres védőtávolságán kívül a Kolozsvári utcában. A pedig levélben már az építési engedélyezési eljárás megindításáról van szó.
Tisztelt Polgármester Úr!
Reméljük, el tudja képzelni, mekkora megdöbbenést okozott nekünk ez a levél! Ráadásul a veszélyes és kommunális hulladékot is gyűjtő és tároló hulladékudvar számára kijelölt terület a Hosszúréti patak 50 méteres védőtávolságának határán telepítenék, azonban felháborító módon a lakóépületektől csak 8 méterre. Pedig egy hulladékudvar üzemelése zajjal, nyáron sajnos bűzzel is járna, és ez a szerencsétlen telepítés a telkek, lakóépületek egyértelmű értékcsökkenését okozná. A házunkat családjaink anyagi segítségével, saját munkánkkal és bankhitelből építettük. Eddigi életünk munkáját teszi tönkre az a Képviselő Testület, amelyik csak azzal nem foglalkozik amivel kellene: a budaörsi lakosok érdekeivel. Nyilván van válasz: erre nincs máshol szabad terület! Véleményünk szerint erre a feladatra ez sem szabad terület. Hulladékudvart ipari terület mellett kell elhelyezni, nem lakóterületen. Egyébként a településszerkezeti terv is zavaróan fogalmaz a különleges terület meghatározásával (lásd a kiemelő ellipszist, amely összemossa a Hosszúréti patak homlokegyenest eltérő két partját).
Mivel a hulladékudvar létesítéséről szóló döntést az Önkormányzat 2009. június 4-én hozta, és azt Ön a Jegyző Úrral együtt írta alá, Önhöz, Budaörs polgármesteréhez fordulunk a döntés visszavonása ügyében. Van okunk feltételezni, hogy a testület tagjai nem ismerték a helyszínt az általunk vitatott döntés megszavazásakor, mert ez a terület erre a kitűzött feladatra nem alkalmas. Nem alkalmas, mert a veszélyes hulladék nem ismeri a patak 50 méteres védőterületét, a területen lévő, fent említett fűzfa kivágása a környezetvédelem szándékainak megcsúfolása. És utoljára, de nem utolsósorban: nem alkalmas az utca lakóinak nyugalmának megzavarása miatt, valamint Budaörs eddigi pozitív hírneve miatt sem. És ezt a hibát még időben orvosolni lehet.
Nem alkalmas a terült műszaki indokok miatt sem:
- Az út 5 tonnás korlátozás alatt áll jelenleg, a pályaszerkezet itatott makadám jellegű burkolat, ami nem alkalmas nehezebb tehergépjárművek (szemetes autók) kiszolgálására
- A hulladéklerakó udvar telepítésének szabvány szerint központi helyet kell kijelölni, hogy a szelektív hulladék odaszállítása nem okozzon több kárt (káros anyag kibocsátás), mint amennyit a környezet nyer,
- Lakóépület teraszától 5 méterre zajos, koszos, büdös és zavaró tevékenységet nem lehet telepíteni,
Köszönjük figyelmét, amellyel hosszú levelünket olvasta, és köszönjük megértését ebben az ügyben tanúsított, egyébként könnyen érthető hozzáállásunk miatt. Várjuk kedvező válaszát.
Tisztelettel,
Nagy Balázs Dávid Berghammer Zsuzsanna
Okl. építőmérnök
Budaörs, Kolozsvári út 76. szám alatti lakosok
Kivonat az OTÉK-ból:
Különleges terület
24. § (1) A különleges területbe azok a területek tartoznak, amelyek a rajtuk elhelyezendő építmények különlegessége miatt (helyhez kötöttek, jelentős hatást gyakorolnak a környezetükre vagy a környezetük megengedett külső hatásaitól is védelmet igényelnek) a 10-23. §-ok szerinti területektől eltérő területek.
(2) A különleges területek célját és használatuk fajtáját, a beépítési előírásait minden esetben a helyi építési szabályzatban, szabályozási tervben meg kell határozni.
(3) A különleges területek lehetnek:
1. nagy bevásárlóközpontok és nagykiterjedésű kereskedelmi célú területek,
2. vásárok, kiállítások és kongresszusok területei,
3. oktatási központok területei,
4. egészségügyi területek (kórház, szanatórium, gyógyszálló, gyógyüdülő stb.),
5. nagykiterjedésű sportolási célú területek,
6. a kutatás-fejlesztés, a megújuló energiaforrások hasznosításának céljára szolgáló (pl. szél- és napenergia) területek,
7. állat- és növénykertek területei,
8. a nyersanyag kitermelés (bányászat), nyersanyag előfeldolgozás céljára szolgáló területek,
9. honvédelmi és katonai, valamint nemzetbiztonsági építmények területei,
10. hulladékkezelők, -lerakók területei (települési szilárd és folyékony, egyéb veszélyes, radioaktív stb.),
11. épületnek minősülő közlekedési építmények területei, ha azok nem a közlekedési területen belül kerülnek elhelyezésre,
12. temetők területei,
13. mezőgazdasági üzemi terület,
14. egyéb, a 10-23. §-ban foglaltak egyikébe sem sorolható, helyi sajátosságot hordozó terület.